Чому Гермон, а не Фавор

Exemple

Чому Гермон, а не Фавор

Чому Гермон, а не Фавор

(І чому адреса сайту «Преображення» містить слово Гермон (germon.org)

Опис преображення Ісуса Христа на високій горі знаходиться у трьох Євангеліях Нового Заповіту. Ця подія не може залишити байдужою жодну людину, якій б доводилось про неї читати. І напевно кожному стає цікаво, де ж саме все відбувалося? На якій ж горі відбулося дивовижне преображення?

Сучасні богослови не є однодумні у питанні щодо розташування гори, на якій відбувалась ця неординарна подія. Їхні думки розходяться між горою Фавор та горою Гермон. На жаль, достовірна інформація, яка б могла підтвердитися із джерел перших християн, до нашого часу не дійшла. Тому висновок щодо вірного твердження необхідно робити, досліджуючи сторінки Євангелій від Марка 9:2-9, Матвія 17:1-8 та Луки 9:28-36.

У IV столітті християнство утвердили як державну релігію Римської імперії. Палестину почали відвідувати тисячі паломників. Серед них була й мати римського імператора Константина – Єлена. Саме за її вказівкою було збудовано монастир на горі Фавор, що з того часу, за переданням, вважається горою Преображення.

Проте, існують аргументи, які свідчать на користь гори Гермон як гори Преображення Господнього.

По-перше, у Писанні сказано, що гора, на яку сходив Ісус з учнями, була високою. Але висота гори Фавор становить 588 метрів над рівнем моря. Вона не є досить високою у порівнянні з горою Гермон, яка 2814 м заввишки. Окрім цього, гора Фавор була густо заселеною, а на її верхівці був замок, оточений муром. Ці факти свідчать про те, що на горі Фавор Господь не міг звершити молитву на самоті.

По-друге, хронологія попередніх подій (Марка 8:22, 27; 9:2) розповідає, що Ісус із учнями прямували на північ, де, власне, розташована гора Гермон, а не на південь – до гори Фавор. І тільки після Преображення, яке було кульмінацією у земному служінні Ісуса Христа, почалось сходження у напрямку Голгофи (на південь). А у Марка 9:30 повідомляється, що Ісус із учнями проходили через Галілею, що також свідчить на користь гори Гермон.

Окрім цього, існує ще один цікавий для роздумів нюанс. Євангелист Марко (9:3) описує вбрання у момент Преображення як «блискуче, як світло, як сніг». Згадка про сніг могла бути не випадковою. Вершина гори Гермон у зимову пору два-три місяці покрита снігом, а Фавор – ні.

Отже, біблійні дані мають перевагу над традиційною думкою щодо гори Преображення Господнього.

Опис цієї величної події, на сторінках Святого Писання, не повинен спонукати нас до поклоніння Господу на тій чи іншій горі адже сам Ісус навчав поклонятись Отцеві в дусі та в правді (Івана 4:24-25). Преображення – це не черговий релігійний акт чи об’єкт паломництва, а привідкрита завіса великої Божої таємниці. Воно ілюструє нам, яким був Ісус, коли зодягнувся у небесну славу та те, що після воскресіння наші нові тіла будуть зодягнені у таку ж славу, як і преображене тіло Христа.